Asset Publisher
Odnowienia pełną parą
Przedstawiciele firm Firestone Airide w Wolsztynie oraz NorDan Sp. z o.o. w Powodowie uczestniczyli w odnowieniu lasu. Wspólnie posadziliśmy ok. 7 tys. drzew i odnowiliśmy ok. 0,7 ha lasu.
Las, niezmiennie od wieków, stanowi jedno z najcenniejszych dóbr natury. Oprócz swojej ogromnej wartości ekologicznej, pełni też istotną rolę ekonomiczną i społeczną. Jednak, aby zapewnić trwałość ekosystemu leśnego i korzyści płynące z jego wykorzystania, niezbędne jest prowadzenie gospodarki leśnej w sposób racjonalny i zrównoważony. Jednym z jej elementów jest odnawianie lasu czyli sadzenie drzew w miejscach, gdzie wcześniej je usunęliśmy np. ze względu na wiek lub stan zdrowotny. Planowanie zrównoważonego użytkowania lasów pozwala na odpowiednie zrównoważenie zapotrzebowania na drewno i inne surowce leśne z możliwościami ich odnawiania. Sadzenie drzew to nie tylko estetyczny gest, ale także ważny czynnik w dbaniu o nasze środowisko. Wzrastająca świadomość ekologiczna zachęca ludzi do aktywnego uczestnictwa w procesach zmierzających do zachowania równowagi ekosystemów.
Chcąc włączyć się w te działania, w dn. 5 kwietnia grupa kilkunastu pracowników Firestone Airide w Wolsztynie, uczestniczyła w pracach odnowieniowych. Kontynuowaliśmy w ten sposób współpracę zapoczątkowaną w roku ubiegłym, Tym razem sadziliśmy sadzonki sosny pospolitej przy drodze między Kiełpinami a Ruchockim Młynem. Wspólnie posadziliśmy ok. 2 tys. drzewek wyhodowanych w Szkółce Leśnej w Gościeszynie.
Następnego dnia tj. 6 kwietnia w tym samym miejscu, przy pięknej, słonecznej pogodzie pracowała grupa ok. 60 osób z firmy NorDan Sp. z o.o. w Powodowie. Część z uczestników wydarzenia przybyła z dziećmi dla których zorganizowaliśmy wspólnie zajęcia edukacyjne. Dzięki temu wszyscy mogli wspólnie spędzić czas, ucząc się w praktyce jak dbać o nasze wspólne dobro jakim są lasy i środowisko. Tym razem posadziliśmy prawie 5 tys. sadzonek sony pospolitej.
Zaangażowanie lokalnej społeczności w proces odnowienia lasu pomaga lepiej zrozumieć zasady prowadzenia racjonalnej i zrównoważone gospodarki leśnej.
Bardzo nas cieszy, że tego typu inicjatywy stają się coraz bardziej popularne i uczestniczy w nich coraz więcej instytucji. Pokazują one, że każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko w którym żyjemy i może, poprzez swoje działania, przyczynić się do poprawy jego stanu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia za pomoc w odnowieniu tego fragmentu lasu. Zachęcamy do obserwowania wyników swojej pracy w kolejnych latach. Już dziś zapraszamy do podobnych działań w przyszłości wszystkich zainteresowanych.