Asset Publisher Asset Publisher

Poznaj "Las do góry nogami "

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki  mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.

Nadleśnictwo Wolsztyn informuje, że w naszym regionie, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, zaplanowano następujące wydarzenia:

1) 24 sierpnia (sobota), o godz. 20:05 zapraszamy do aktywnego udziału w audycji na żywo z leśnikiem w Radio Zachód. Paweł Mrowiński opowie o nietoperzach występujących w Polsce, a także będzie rozmawiał ze słuchaczami na temat faktów i mitów na temat tych nocnych zwierząt - mało znanych i czasem budzących nieuzasadniony lęk;

2) przez cały tydzień od 26 do 31 sierpnia będą odbywały się miniprelekcje dla odwiedzających OEPL w Jeziorach Wysokich połączone z quizem online (gra edukacyjna na portalu LearningApps) o nietoperzach wraz z nagrodami (w tym schrony dla nietoperzy), a także dla chętnych - pokaz odchodów nietoperzy z wieży z miniwykładem o biologii i ochronie latających ssaków.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami