Asset Publisher Asset Publisher

Przybyło 16 tys. drzew. 21 edycja programu Święto Drzewa w Nadleśnictwie Wolsztyn

Przedstawiciele Klubu Gaja oraz społeczność fryzjerska Davines byli uczestnikami tegorocznej edycji programu Święto Drzewa w Nadleśnictwie Wolsztyn. Dzięki wspólnemu wysiłkowi posadzono ok. 16 tys. drzew.

W dn. 09.10.2023r grupa przeszło stu osób pracowała wspólnie na rzecz naszej planety odnawiając fragment lasu w okolicy Zbąszynia na ternie Leśnictwa Huta. Sadzenie zorganizowano w ramach 21 edycji programu Święto Drzewa.  Organizacja ekologiczna oraz Lasy Państwowe połączyły siły, aby stworzyć wydarzenie, które przyciągnęło do lasu osoby nie związane na co dzień z leśnictwem.  W tym przypadku była to społeczność fryzjerska Davines . Celem tych działań jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Działania takie podejmowane przez osoby nie związane bezpośrednio z leśnictwem stają się aktualne coraz bardziej popularne.

Dzięki wspólnej pracy udało się nam odnowić ok. 2 ha lasu. Posadziliśmy ok. 15 tys. sadzonek sosny pospolitej, 200 szt.  jarzębu pospolitego i 800 szt. olszy szarej. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w naszej pracy było narzędzie zwane kosturem. Część z uczestników przedsięwzięcia miała okazję używać go po raz pierwszy, ale wszyscy po krótkim instruktażu radzili sobie z tym doskonale. Do sadzenia sadzonek jarzębu i olchy niezbędny był szpadel znany już szerszemu gronu uczestników.  Praca przebiegała przy pięknej słonecznej pogodzie i radosnej atmosferze.

To wydarzenie pokazało, że sadzenie lasów to nie tylko sposób na zrównoważoną ochronę środowiska, ale także doskonała okazja do zjednoczenia społeczeństwa w pozytywnym celu. Las stał się symbolem nadziei i działania, przypominając nam, że nasza przyszłość jest w naszych rękach. Dzięki inicjatywom takim jak ta, możemy zobaczyć, jak małe kroki prowadzą do wielkich zmian, a przyroda odwdzięcza się nam swoją urodą i życiem.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za pomoc w odnowieniu tego fragmentu lasu. Już dziś zapraszamy do podobnych działań w przyszłości.