Asset Publisher Asset Publisher

Zaproszenie dla rybołowa w Nadleśnictwie Wolsztyn

W wolsztyńskich lasach gniazduje wiele ciekawych i rzadkich gatunków ptaków. Wśród nich jest skrajnie nieliczny sokół wędrowny, bocian czarny i bielik. Miejsce do gniazdowania znajdują tu także oba gatunki kań – ruda i czarna, a listę przyrodniczych ciekawostek dopełnia enigmatyczny i często mylony z myszołowem trzmielojad.

Prowadzony przez miejscowych leśników stały monitoring przyrodniczy, pozwolił stwierdzić obecność polującego w okresie lęgowym rybołowa – równie co sokół nielicznego przedstawiciela ptaków szponiastych. Ten odżywiający się wyłącznie rybami, skrzydlaty wędrowca gniazduje w Polsce w liczbie 30-35 par, budując gniazda na czubkach wyniosłych sosen i zasiedlając platformy na słupach elektroenergetycznych. Właśnie platformy, stanowiące fundament przyszłego gniazda, zachęcają rybołowy do osiedlenia się w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Do gniazda rybołowa musi prowadzić swobodny dolot, gdyż ten majestatyczny drapieżnik posiada co prawda długie skrzydła, ale też krótki ogon, który nie pozwala na manewrowanie podczas lotu pomiędzy drzewami.

Pod koniec marca Nadleśnictwo Wolsztyn zleciło budowę i montaż platformy w pobliżu miejsca obserwacji rybołowa. Na czubku ponad 130. letniej sosny przygotowano sprawdzoną w polskich lasach konstrukcję, na której oprócz rybołowa może gniazdować również sokół wędrowny czy kania czarna. Platforma składa się z drewnianej podstawy, na którą po wzmocnieniu metalową siatką nakłada się wieniec z gałęzi świerkowych. Jego wnętrze zostaje wypełnione zrębką oraz mchem, a całość przypomina duże gniazdo.

  Pozostaje nam czekać na nowego lokatora z nadzieją, że nasze zaproszenie zostanie przyjęte, o czym z pewnością poinformujemy.