Wydawca treści Wydawca treści

Miejsca i obiekty

Nadleśnictwo Wolsztyn ma zarówno pod względem krajobrazowym, turystycznym jak i kulturowym, bardzo atrakcyjna lokalizację. Z uwagi na liczne jeziora i cieki wodne teren nadleśnictwa odwiedzany jest chętnie przez turystów.

Obszar ten charakteryzują szczególne walory widokowe krajobrazu - w otoczeniu lasów i łąk zlokalizowane są duże jeziora oraz urokliwe śródleśne oczka wodne, tereny te przecinają również malownicze zakola Obry i Dojcy. Przez kanały obrzańskie i szereg jezior rynnowych stanowiących południową i zachodnią granicę nadleśnictwa wiedzie atrakcyjny Lubuski Szlak Wodny. Z uwagi na to przygotowano nad brzegiem Jeziora Chobienickiego leśne pole biwakowe. Jesienią liczni amatorzy grzybobrania znajdują w naszych lasach spokój i wytchnienie, a przy odrobinie szczęścia pełne kosze grzybów.
 
WALORY TURYSTYCZNE
Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania czynnego wypoczynku. Przebiega tu 20 tras i szlaków turystycznych, w tym m.in. szlaki piesze, rowerowe, konne czy kajakowe. Walory kulturowe regionu to przede wszystkim liczne zabytki sakralne i świeckie, m.in.: barokowy zespół pocysterski w Obrze, liczne zabytkowe drewniane kościoły, zespoły parkowo-pałacowe oraz ciekawe muzea, w tym, unikalne w skali europejskiej muzeum zabytkowych parowozów w Wolsztynie. Atrakcyjność turystyczną regionu podwyższa również istniejąca baza noclegowa, dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa (również dzięki nakładom pracy Nadleśnictwa Wolsztyn), oraz korzystne położenie w układzie sieci drogowych. Walory przyrodnicze oraz kulturowe obszaru opisano szczegółowo w zakładce „warto zobaczyć".