Lista aktualności Lista aktualności

Położenie

Nadleśnictwo Wolsztyn jest położone na granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego. Znajduje się w zasięgu administracyjnym pięciu gmin: Wolsztyn, Siedlec, Zbąszyń, Kargowa i Kolsko. Jest jednym z dwudziestu nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Od zachodu Nadleśnictwo Wolsztyn graniczy z Nadleśnictwem Babimost, od południa z Nadleśnictwami Sulechów i Sława Śląska oraz Nadleśnictwem Kościan (RDLP Poznań), od północy z Nadleśnictwami Trzciel i Bolewice (RDLP Szczecin), od wschodu z Nadleśnictwem Grodzisk (RDLP Poznań).
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną lasy Nadleśnictwa Wolsztyn położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej na granicy Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego i 7 Dzielnicy Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej. 
  • przeciętna ilość opadów wynosi ok. 550 mm rocznie, 
  • średnia temp. roczna + 8,1 stopni Celsjusza,
  • długość okresu wegetacyjnego ok. 222 dni.
Nadleśnictwo Wolsztyn ma typowo nizinne ukształtowanie terenu. Powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa wynosi 19 845,35 hektarów, natomiast jego zasięg terytorialny obejmuje 57 435,84 hektarów. Grunty leśne obejmują 19 161,73 hektarów. W ramach gruntów leśnych: tereny zalesione to 18 584,28 hektary, tereny niezalesione 39,66 hektary i tereny związane z gospodarką leśną 537,79. 
 
Nadleśnictwo zarządza również gruntami nieleśnymi o powierzchni 528,16 hektarów.
 

WOLSZTYN
Wyświetl większą mapę