Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Ścieżki edukacyjne zlokalizowane na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn.

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-LEŚNE
Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn zlokalizowane są następujące ścieżki edukacyjne:

1. Ścieżka przyrodniczo-leśna "Bagno Chorzemińskie"

Ścieżka położona na terenie Leśnictwa Nowe Tłoki, w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego rezerwatu przyrody "Bagno Chorzemińskie". Do ścieżki można dojechać szosą - trasa Wolsztyn – Nowy Tomyśl, a następnie wg. drogowskazów w kierunku na Ruchocki Młyn (odległość od Wolsztyna wynosi ok. 4 km). Na miejscu znajduje się parking oraz wiata z ławkami. Ścieżka przedstawia ciekawe elementy środowiska przyrodniczego, na trasie wyznaczono 15 przystanków tematycznych, prezentujących m.in. urządzenia łowieckie czy dostrzegalnię przeciwpożarową. Niewątpliwą atrakcją ścieżki jest malowniczo położony punkt widokowy nad rzeką Dojcą. Zwiedzając ścieżkę można podziwiać też dwa pomniki przyrody – okazałe sosny pospolite. Przygotowano dwa warianty trasy: krótszy oznaczony w terenie kolorem żółtym, długości 2 km biegnący w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Bagno Chorzemińskie” oraz dłuższy, oznaczony w terenie kolorem zielonym, dł. 5 km.

2. Ścieżka przyrodniczo-leśna "Nad Jeziorem Mącznym"

Ścieżka położona na terenie Leśnictwa Stefanowo nad malowniczym Jeziorem Mącznym. W sąsiedztwie ścieżki przebiega szosa Perzyny – Nowa Wieś Zbąska umożliwiając tym samym dogodny dojazd (odległość od wsi Perzyny wynosi ok. 1,5 km). Na miejscu znajduje się parking i wiata z ławkami. Ścieżka pełni obecnie funkcję punktu edukacji przyrodniczo-leśnej, gdzie znajduje się 13 tematycznych tablic opisujących m.in.: piętrową budowę lasu, gatunki obce w lasach, sposoby odnowienia i ochrony lasu, urządzenia łowieckie. Położona jest na obszarze objętym europejską siecią Natura 2000 Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry oraz na obszarze chronionego krajobrazu Pojezierza Sławskie, Pradolina Obry i Rynna Zbąszyńska.

3. Ścieżka przyrodniczo-leśna "Leśnym Tropem"

Ścieżka położona na terenie Leśnictwa Kopanica, biegnie przez grunty nadleśnictwa oraz lasy prywatne, zlokalizowane w sąsiedztwie szosy Zielona Góra-Poznań, rozpoczyna się w miejscowości Kopanica. Ścieżka powstała w ramach współpracy Nadleśnictwa Wolsztyn z Gminą Siedlec. Ścieżka znajduje się częściowo na terenach objętych europejską siecią NATURA 2000 Obszar Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry oraz częściowo na obszarze chronionego krajobrazu Pojezierza Sławskie, Pradolina Obry i Rynna Zbąszyńska.

Przygotowano dwa warianty trasy: krótszy, pieszy oznaczony kolorem pomarańczowym, o długości 2 km oraz dłuższy, rowerowy oznaczony kolorem niebieskim, o długości 9,5 km. Na trasie ścieżki wyznaczono 14 przystanków tematycznych, opisujących m.in.: fazy rozwojowe lasu, drzewa, krzewy oraz problem wysypisk śmieci.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną i do odwiedzin naszych pięknych wolsztyńskich lasów. Ścieżki przeznaczone są zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.

Do zobaczenia na trasie naszych ścieżek